Հոդվածում քննարկվում են միջին յուրայի հասակի ապարանի հրաբխանստվածքային հաստվածքի (շերտախմբի) երկրաբանական կառուցվածքի հիմնահարցերը։ Վերլուծելով գրականության նյութը հեղինակը ցույց է տալիս, որ նախկինում կազմված երկրաμանական քարտեզներում և դրանց կտրվածքներում Ապարանի սերիան ճիշտ չի ներկայացված` առկա են բազմաթիվ շերտագրական և կառուցվածքային հակասություններ, իսկ Վ․ Աղամալյանի կողմից առաջ քաշված երկրաբանատեկտոնական մոդելը փաստացի իրավիճակը չի արտացոլում։ Ըստ հեղինակի՝ Ապարանի շերտախումբը հրաբեկորային նյութից և լավային հոսքերից կազմված միմյանց հաջորդաբար հերթափոխվող (ֆլիշանման) ներդաշնակ, հարավարևլյան ուղությամբ թեքված մոնոկլինալ կառույց է, որը շերտագրական աններդաշնակությամբ տեղադրված է մինչքերմբիի փոխակերպային համալիրի վրա:
Հոդվածում քննարկվում են ՀՀ լեռնային շրջաններում բնական երևույթների և անտրոպոգեն ազդեցության հետևանքով առաջացած էկոլոգիական ռիսկերի հիմնախնդիրները՝ ժամանակակից զարգացման տեսանկյունից, ինչպես նաև ուսումնասիրված են տարμեր էկոլոգիական իրավիճակներ նկարագրող մասնավոր մոդելներ: Պարզված են նախադրյալները ներմուծելու էկոլոգիական ռիսկերի այն ցուցանիշները, որոնք թույլ կտան կատարելագործել բնական արհավիրքների սոցիալական, տնտեսական և էկոլոգիական հետևանքների և դրանց սիներգետիկ ազդեցության նվազեցման եղանակները:
Վերջին տարիներին հրաբխային ապակու ուսումնասիրության ոլորտում ամենակիրառելին և պրակտիկն է համարվում շարժական ռենտգենային ֆլուորեսցենցիայի եղանակը: Չնայած վերջինիս հուսալիությանը և վերջին տարիներին աճող պահանջարկին հատկապես օբսիդիանի ուսումնասիրման ոլորտում՝ Հայաստանի աղբյուրները վերը նշված եղանակով ուսումնասիրվել են հաշված աշխատանքների շրջանակներում: Ցանկացած այդ թվում՝ հնագիտական հրաբխային ապակե նմուշն իր ծագման աղբյուրին վերագրելու համար առաջին հերթին պետք է ստեղծվի երկրաբանական նմուշների բազա, որն իր մեջ կներառի նմուշներ տարածաշրջանի բոլոր աղբյուրներից: Այս աշխատանքը Հայաստանի օբսիդիանի ուսումնասիրության և նրանց երկրաքիմիական առանձնահատկությունների որոշման ևս մեկ փորձ է, որի վերջնական նպատակն է տարածաշրջանի օբսիդիանի աղբյուրների անալիտիկ բազայի ստեղծումը հետագայում մի շարք հնավայրերից պեղված նյութի վերագրումը երկրաբանական աղբյուրներին:
Աշխատանքում ուսումնասիրվել և գնահատվել է հանրապետության բնատնտեսական կարևոր շրջանի՝ Արարատյան գոգավորության մթնոլորտային տեղումների ներտարեկան բաշխման օրինաչափությունները: Տեղումների ներտարեկան բաշխման հարցերը քննարկվել և ուսումնասիրվել են ինչպես ամսական, այնպես էլ սեզոնային և տարեկան կտրվածքներով: Հաշվի առնելով տարածաշրջանի բնակլիմայական առանձնահատկություններն և տեղումների կիրառական նշանակությունը՝ առանձնացվել են նաև տաք կամ վեգետացիոն, շոգ և ցուրտ, նաև ջրառատ սեզոնները:
Հոդվածում կատարվել է Կոտայքի մարզի գյուղական տարածքների սոցիալ-տնտեսաաշխարհագրական վերլուծություն: Քննարկվել են 1831–2015 թթ. մարզի գյուղական բնակչության և բնակավայրերի ձևավորման, շարժընթացի և ժամանակակից վիճակին վերաբերվող հարցեր: Կարևորվել է մարզի գյուղական տարաբնակեցման կառուցվածքում տեղի ունեցած փոփոխություններն՝ ըստ բնակավայրերի մարդաքանակի, բնակչության բնակավայրերի ծովի մակարդակից ունեցած բարձրության բաշխվածության, ինչպես նաև՝ գյուղական բնակավայրերի արտադրական մասնագիտացման և սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմնախնդիրները:
Աշխատանքում վերլուծվում են գեոէկոլոգիա գիտության տեսական հիմքերը և դրանցում առկա գիտական հիմնախնդիրները, ինչպես նաև առաջարկվում և հիմնավորվում են գեոէկոլոգիայի մեթոդաμանական որոշ հիմնադրույթներ։
Հոդվածում ներկայացված է ՀՀ հյուսիսային երեք մարզերի (Շիրակ, Լոռի, Տավուշ) ռելիեֆի բարձրաչափական գոտիների ռեկրեացիոն գնահատումը: Գնահատումն իրականացնելու համար կազմվել է հետազոտվող տարածքի խոշորամասշտաբ քարտեզ, որի վրա առանձնացվել են բարձրաչափական գոտիները և ռեկրեացիոն օբյեկտներն՝ ըստ այդ գոտիների: Գնահատման համար կառուցվել է սանդղակ:
Հոդվածում քննարկվում է այգեգործության մասնագիտացված գոտիների ձևավորմանը նպաստող սկզբունքները և գործոնները, լեռնային պտղաբուծության և խաղողագործության զարգացման հնարավորությունները ՀՀ գյուղատնտեսական գոտիներում: Հիմնավորվում են լանջերի, լեռնահովիտների վրա այգեգործության ռացիոնալ տեղաμաշխման և գոտիական մասնագիտացման սոցիալ-տնտեսական և ագրոէկոլոգիական խնդիրները:
Հոդվածում փաստական և վիճակագրական տվյալների վերլուծության և ամփոփման հիման վրա տրվել են ՀՀ լեռնային և բարձր լեռնային տարածքներում վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում տարաμնակեցման շարժընթացի առկա միտումները, վեր են հանվել դրանց հետ կապված հիմնախնդիրները: Հետազոտությունը կատարվել է մշտական և առկա, գյուղական և քաղաքային բնակչության, գյուղական բնակավայրերի մարդաշատության, ինչպես նաև ըստ բարձրության գոտիների բնակչության տեղաբաշխման կտրվածքով:
Հոդվածում ներկայացված են ՀՀ տարածքում մշտական գործող ռեֆերենց կայանների ցանցի աշխատանքի սկզբունքները և հետազոտման արդյունքները: Ներառված են տեղեկություններ ցանցի կիրառման ոլորտների, ինչպես նաև բազային կայանների ցանցի և քվազիգեոիդի մոդելների համատեղ կիրառման մասին: Հետազոտությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է այս տեխնոլոգիայի արդյունավետությունը և առավելությունն ավանդական եղանակների նկատմամբ: Հոդվածում ներկայացված թվային տվյալները ստացվել են դաշտային չափումների և դրանց վերլուծության արդյունքում: Վերջիներիս համեմատումը միջազգային տվյալների հետ ցույց է տալիս, որ գործող բազային կայանների ցանցը համապատասխանում է միջազգային նորմերին և ստանդարտներին, ինչն էլ ապահովում է ցանցի կիրառմամբ կատարված հետազոտությունների հավաստիությունը:

In the article the geological-tectonic structure issue of the Middle Jurassic Aparan suite is discusses. Analyzing literary data, the author shows that in the geological maps and their sections the Aparan suite is not correctly represented: there are stratigraphic and structural disagreements and the geological-tectonic model presented by V. Agamalyan does not define the real situation. According to the author, the Aparan volcanic suite is a flyschoid monoclinic structure of the southeastern direction, which is by the stratigraphic unconformity overlying the rocks of the Precambrian metamorphic complex.
During recent years, the most effective and practical method for volcanic glass sourcing is the portable X-ray fluorescence. In spite of the reliability of this method and the growing demand, the Armenian obsidian sources have been analyzed by using the above-mentioned analytical method only in few studies. In order to make sourcing of any volcanic glass samples including archeological ones, a full database of so-called geological samples must be created first of all, which will include samples from all the sources of the region. Thus, this work is another attempt to study the Armenian obsidian sources, the ultimate goal of which is to create an analytical database of the sources using portable X-ray fluorescence method.
Features of intrayear-distribution of precipitation in Ararat Valley, an important natural and economic region of the republic, are studied and evaluated. Issues of intrayear-distribution of precipitation are discussed and studied as a monthly, and seasonal and annual basis. Taking into account the climatic characteristics of the region and the practical value of precipitation, allocated as warm or vegetation (IV–X ), hot (VII–VIII) and cold (XI–III), as well as the high-water periods.
Socio-economic geographic analysis of the Kotayk Province rural areas has been done in the article. It have been discussed the issues regarding to the province rural population and settlements forming, dynamics (1831–2015) and the modern situation. A special significance has been given to the changes in the rural resettlement structure of the province by the settlements population size, the distribution of population and settlements above sea level, as well as by the production specialization and socio-economic development problems of the rural settlements.
Based on different authors and own research results, interpretations and reasoning the theoretical bases of Geoecology and its scientific problems are analyzed and as well as some methodological fundamentals are suggested and justified for Geoecology.
Principles and factors promoting the formation of specialized zones of gardening, in the article are discussed in the article, as well as opportunities for fruit and grape raising in agricultural zones. Rational distribution of gardening on the slopes and valleys and its social-economic and ecological significance are grounded in the article.
Settlement dynamics tendencies during last three decades in RA mountainous and high mountainous areas were given based on the analysis and generalization of factual and statistical data. The problems connected with them have been revealed in the article. The research was done on the basis of permanent and current, rural and urban population, rural settlements population number, as well as population distribution by elevation zones.
Principles of the work and the results of a survey of the reference stations network on the territory of the RA are described in the article. Information about range on using of the network, as well as on the joint exchange of the network of base stations and the quasigeoid model is included. This survey once again proves the productivity of the technology and advantage over the use of traditional methods. The data presented in the article are obtained by field measurements and their further analysis. Comparison of the obtained data with international data showed that the network of base stations in the Armenia is in compliance with international norms and standards, which makes it possible to conduct research with the help of this network, being sure of the reliability of the data.