Հայ մամուլը XX դարասկզբի քաղաքական, մշակութային գործընթացների համատեքստում (քննական ակնարկ)
հայ մամուլ,, պետականություն,, մշակութային ինքնություն,, մամուլի թեմատիկ ուղղվածություն,, ներմշակութային երկխոսություն,, պարբերականի խմբագիրԱմփոփում
Հոդվածում փորձ է արվում ներկայացնել 20-րդ դարասկզբի հայ մամուլի ընդհանրական պատկերը՝ արժևորելով նրա դերը դարասկզբին հայոց պետականության ստեղծման, հայ մշակութային ինքնության կայացման, մասնավորապես հասարակության մեջ ներմշակութային երկխոսություն ձևավորելու գործում: Ընդգծվում են մամուլի մասնագիտական գործունեության մի շարք սկզբունքներ, որոնք նպաստեցին հայ հասարակական-քաղաքական կյանքում մամուլի նորովի արժևորմանը:
2021-05-21
Պետրոսյան Դ. . (2021). Հայ մամուլը XX դարասկզբի քաղաքական, մշակութային գործընթացների համատեքստում (քննական ակնարկ). Բանբեր Երևանի համալսարանի. Բանասիրություն, 12(1 (34), 87-95. https://doi.org/10.46991/BYSU:B/2021.12.1.087

• David Petrosyan Sc. D. in Philology, Head of he Chair of New Media and Communication, YSU
Armenian press, statehood, cultural identity, thematic focus of the press, intercultural dialogue, editor of a periodical
The article attempts to present the general picture of the Armenian press at the beginning of the twentieth century, evaluating its contribution to the formation of the Armenian state at the beginning of the century, as well as to the formation of the Armenian cultural identity, in particular, in the formation of intercultural dialogue in society. Some principles of professional activity of the press are highlighted, which helped to re-evaluate the role of Armenian press in the public and political life of Armenia.
Petrosyan, D. (2021). Armenian Press in the Context of Political and Cultural Processes of the Early 20th Century (Analytical Review) . Bulletin of Yerevan University B: Philology, 12(1 (34), 87-95. https://doi.org/10.46991/BYSU:B/2021.12.1.087